Kariyer Danışmanlığı Süreci

Kariyer Danışmanlığı Nedir?

Kariyer Danışmanlığı; bireylerin mesleklere, kariyerlere, kariyer rollerine ve sorumluluklarına, kariyer kararlarını verme ve kariyer planlama, serbest zaman aktiviteleri planlama, kariyer yolları ve diğer kariyer gelişim aktiviteleri gibi onların kariyerleri ile ilgili çatışma ve sorunlara yönelik bireysel veya grupla sürdürülen danışma sürecidir (Yeşilyaprak 2021).

Kariyer Danışmanlığı Neden Önemlidir?

Kariyer danışmanlığı, kariyer, eğitim ve yaşam kararları vermesi için bireyin kendini ve iş dünyasını tanımasına ve anlamasına yardımcı olan bir süreçtir (Çakırer 2021). Bireyin kendini tanıması, hedeflerini belirlemesi, önüne çıkacak kariyer alternatiflerini değerlendirmesi, sürdürülebilir bir kariyer gelişimine dâhil olabilmesi ve gerekli eğitimlere ve faaliyetlere yönelebilmesinde  önemli katkılar sunmaktadır.

Kariyer Danışmanlığından Kimler Yararlanabilir?
Tarsus Üniversitesi öğrenci ve mezunları yararlanabilir.


Kariyer Danışmanlığı Süresi Ne Kadardır?
30-50 dakika arasında konuya göre değişiklik gösterebilmekle birlikte, Yetenek Kapısı üzerinden 30 dakikadan oluşan bireysel kariyer danışmanlığı için randevu alınabilir.Kariyer Danışmanı ile Hangi Konularda Görüşme Yapılabilir?
Kariyer planlama,
İş/staj arama süreçleri/stratejileri,
Ön yazı ve özgeçmiş değerlendirme,
LinkedIn profili değerlendirme
Mülakat görüşmeleri ve hazırlık,
Kariyerle ilgili diğer konular
Başvuru için: https://www.yetenekkapisi.org/